Pieniądze

Pożyczka finansowa z długim czy krótkim okresem spłaty?

Ustalenie wysokości rat to jedna z najważniejszych kwestii, jaką trzeba wziąć pod uwagę podczas zaciągania pożyczki finansowej. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, choć istnieją też ogólne zasady, których warto się trzymać.

W ofertach banków istnieją zarówno pożyczki finansowe rozłożone na dziesiątki lat, jak i takie, które można spłacić już w ciągu kilku miesięcy. Którą wybrać?


Krótki okres spłaty


Taka pożyczka jest idealna w przypadku inwestycji, które gwarantują szybki zysk. Zakup nowych urządzeń dla firmy czy zdobycie certyfikatu może zaprocentować już w ciągu kilku tygodni, dlatego dobrym pomysłem może być szybka spłata obciążenia. Dzięki temu bank chętnie udzieli kredytu na kolejną inwestycję. Pożyczka finansowa z krótkim okresem spłaty sprawdza się też w przypadku cyklicznych wydatków konsumpcyjnych. Przykładowo większość osób na wakacje chce się wybrać co roku, dlatego lepiej nie zaciągać na ten cel zobowiązań, które będą obciążały budżet w kolejnych latach. To samo dotyczy zakupu urządzeń AGD czy RTV. Warto wziąć pod uwagę, jaka jest średnia żywotność takiego sprzętu i spłacić pożyczkę finansową, zanim konieczne będzie wzięcie kolejnej. Przykładowo dla laptopa używanego codziennie do pracy będą to zwykle 2-4 lata, dlatego okres spłaty nie powinien przekraczać tego terminu.

Długi okres spłaty

Pożyczka finansowa z długim okresem spłaty to najczęściej duże inwestycje: w dom, samochód czy firmę. Decyzja o zaciągnięciu takiego zobowiązania musi być dobrze przemyślana, bo jej skutki będą odczuwalne przez wiele lat. Cel, na który zaciągana jest taka pożyczka finansowa, powinien być obarczony jak najmniejszym ryzykiem. Długi okres spłaty sprawdza się też przy mniejszych zakupach, gdy nie ma pewności, że przyniosą one szybki zysk. W takiej sytuacji lepiej, by spłata pożyczki finansowej była rozłożona na więcej rat o mniejszej wysokości, co zmniejszy stres związany z zadłużeniem. Niektóre instytucje dają możliwość wcześniejszej spłaty części lub całości zadłużenia, gdy na przykład niespodziewanie zwiększą się dochody lub pojawią się oszczędności. Warto zwracać na to uwagę przy podpisywaniu umowy.

Similar Posts